Otázky a odpovědi

Pes nebo fena?

Fenky jsou menší, klidnější, přítulnější ke svým pánům, ale zato hrají dvakrát do roka a mohou být, nebo spíše většinou jsou dosti náladové. Na druhé straně psi všechno značkují, jsou drzejší na větší psy, stavbou těla jsou vyšší a těžší než feny

jakou výbavu by jste měly mít doma?

Miska: misky jsou bud plastové, keramické nebo nerezové. Čerstvou vodu by měl mít pejsek neustále. Krmná dávka u malých štěnat je tak 4x denně, v dospělosti krmíme 1x denně podle potřeby.

Obojek: obojek nebo postroj doporučuji z měkkého, příjemného materiálu. Vodítko by mělo být tenké, s lehkou karabinou, asi 1,5-2,5 metrů dlouhé

Hračky: štěně by mělo mít v novém domově i dostatek hraček.(míčky, gumové nebo plyšové hračky, provazové uzlíky...) a také žvýkací doplňky jako jsou míčky a botičky z buvolí kůže. Tím předejdete okusováním nábytku, koberce či tkaniček u bot.

VEŠKERÁ VÝBAVA :

miska, obojek, hračky, granule, vodítko, pelíšek, přenosku či domeček pro pejska a pamlsky.

jaké hlavní poveli by měl pejsek umět?

Ke mě, zůstaň, k noze, sedni: pokud se pejsek nenaučí povel sedni tak ho nemůžete učit povel lehni, naučení na jméno

jaké by měli být Zásady výcviku?

Mluvte zřetelně !

Bud´te důslední !

Volte správné místo a správný čas !

Povely rušíte vy !

Necvyčte moc dlouho !

Při hře jde všechno snáze !

Pes se musí plně soustředit

Jak zkracovat drápky?

Zkracování drápků je velmi důležitá činost. Dlouhé drápky překážejí psovi při chůzi mohou mu snadno poškodit strukturu prstů a pohyb. Chůze na dlouhých drápkách je pro psa také velmi bolestivá a drápky se snáze třepí a krvácí. Pečovat o psí drápky byste měli již ve štěněčím věku. Zkracujte drápky opatrně po menších kouskách, tak abyste psa nestříhli do živé části. Pro psa je to velmi bolestivé a hodně to krvácí.

Jak pečovat o srst jack russellů terierů?

Péče o srst a pokožku je jack russella teriera je velmi důležitá, i když si většina lidí myslí, že krátká srst nepotřebuje skoro žádnou péči. Jestliže budete mít vašeho Jacka doma a nebudete pečovat o jeho srst tak, jak potřebuje, velmi brzo se budete doslova topit v chlupech. Každodenní vysávání vás přestane brzo bavit, a přitom jde jen o správnou péči o vašeho psa

Co jsou to Agility?

V podstatě je to překážkový běh psa doprovázeného svým psovodem přes skoky, prolézačky, houpačky, tunely, kladiny, slalom, kruhy, šikmou stěnu neboli áčko, stůl, atd. Překážky absolvuje ale pouze pes vedený povelem hlasu a ruky psovoda. Celá tra´t má zhruba dvacet překážek, které musí pes absolvovat v co nejlepším čase bez chyb či porušení směru dráhy. Psovodi si musejí před začátkem soutěže projít celou dráhu a naučit se pořadí překážek. Psi se dělí do třech kategorií - small, medium a large - podle velikosti. V první kategorii - small (malí) - závodí především teriéři jako jorkšířský teriér, jack russell terier a další. Druhou kategorii - medium (střední) - tvoří hlavně sheltie, který mají pro tuto soutěž velký talent díky své energické povaze a mrštnosti. Poslední kategorie - large (velcí) - zastupují border, kolie, ovčáci a jiní. Pro soutěžení agility je největší výhodou, že se zde neposuzuje vzhled a plemenní standart, nýbrž pouze sportovní výsledek daného psa. At´ už psa s průkazem původu či obyčejného,, voříška". čast v soutěžích agility je zážitkem jako pro psa, tak i pro jeho psovoda. Panuje tam vynikající atmosféra i v řadách velkého počtu diváků.

Jak se postarat o čistotnost?

S nácvikem na čistotnost začínejte hned, jak si štěňátko přivezete domů. Čím dříve, tím lépe pro vás. Malé štěňátko většinou dne prospí, ale hned po probuzení hledá místečko, kde by udělalo loužičku. Většinou běhá do kola, a tak velice snadno poznáme, kdy je čas ho vzít ven se vyvenčit. Ráno hned po probuzení nehledejte hřeben a kartáček na zuby, ale vezměte pejska a šup s ním ven.

Rozhodně nedoporučuji nechat štěně čůrat kdekoliv se mu zachce, nebo na staré hadry a noviny jen z toho důvodu, že je ještě malé, a pak se to naučí. Štěně si to zapamatuje a pro vás bude odnaučení nadlidský úkol.

Jaké štěňě si vybrat?

Než se vůbec rozhodnete pořídit si štěně Jack Russella teriera, zvažte i to, zda na něj budete mít po celý jeho život dostatek času. Jack Russell terier je opravdu velmi energický pejsek, který váš čas potřebuje. Neohlížejte se jen na to, že je to dnes oblíbené plemeno! Proberte vaši rodinnou situaci a popřípadě se poraďte s odborníkem (znalcem více plemen psů), který vám může poradit, jaké plemeno se k vám víc či méně hodí. Čím dál tím častěji čtu inzeráty, kde se současný majitel snaží zbavit svého mazlíčka z důvodu, že ho nezvládá! Jakmile budete mít v tomhle jasno, dalším rozhodnutím by mělo být, zda koupit štěně s průkazem původu, nebo naopak. Jack Russell terier je dnes velice populární plemeno a přitahuje takzvané chovatele, kteří se chtějí jen obohatit, a tak se spousta Jack Russell terierů odchová bez původu a nikdo vám nezaručí, co vám ze štěnátka skutečně vyroste, i když je jako malé překrásné, bílé s flíčkem. To jsou ale všechna štěňata. Štěně s rodokmenem má určitý plemmený standard, a kdyby se nějak závažně lišilo, bylo by vyřazeno. Ale není taky nikdy zaručeno, že ze šampiónů rodičů budou i jejich potomci šampióni. Před koupí byste se měli jet podívat na nezávaznou návštěvu, abyste viděli, kde štěňátka chovají, jak vypadají, mohli jste sledovat, jak rostou a podobně. Když se jedete podívat na štěně, každý slušný chovatel by vás měl seznámit s oběma rodiči štěňat a celým vrhem, popřípadně vám ukáže i fotografie vrhu předchozího. A jak se rozhodnout, které štěně si vzít? Mnoho lidí tvrdí, že to štěně, které přiběhne jako první, je to pravé, ale není tomu vždy tak. Tělesně i duševně zdravá štěňata k vám přiběhnou během chvíle všechna, podívat se, co se děje, a nejdrzejší štěně z vrhu vás kousne do boty, chtne za nohavici, nebo vás bude nějak jinak pokoušet. Avšak záleží na vaší rodinné situaci, do které si štěně pořizujete, a chovatel by vám měl poradit, které štěně z vrhu se k vám nejlépe hodí. On je s nimi v každodenním kontaktu a zná je nejlépe.

Malí psi, velké rozdíly !!

Malá plemena psů do 10 kg v dospělosti jsou čím dál tím oblíbenější. Dobře se přizpůsobují různým životním stylům i životu ve městech. V České republice zaujímají až 49 % z celkové populace kolem 2,3 milionů psů.

Citlivé období růstu

U psů malých plemen probíhá nejintenzivnější růst v prvních šesti měsících života. Tato fáze vyžaduje výživu, která poskytuje vysoký přísun energie a podporu při vývoji přirozené obranyschopnosti. Ve věku 10 měsíců váží malý pes dvacetinásobek své hmotnosti při narození.

Zubní hygiena a pes

Malé granule přizpůsobené drobným čelistem napomáhají prevenci onemocnění zubů a dásní. Malá plemena psů jsou obzvlášť náchylná k tvorbě plaku a zubního kamene. Jedním z řešení je zpomalit tvorbu plaku pomocí výživy. Polyfosfát sodný zabraňuje ukládání vápníku na zubech a struktura granule navíc mechanicky obrušuje chrup.

 

Tip: Čištění zubů kartáčkem pro psy zamezuje tvorbu zubního plaku a používání hraček na kousání také přispívá k hygieně chrupu.

 

Dlouhověkost

I když vzhledem působí křehce, jsou malá plemena psů velmi odolná a dožívají se věku nad 15 let. Období dospělosti je dlouhé (do 8 let).  První příznaky stárnutí lze pozorovat od osmého roku a přizpůsobením výživy můžeme přispět k pohodě staršího psa.

U psů malých plemen probíhá nejintenzivnější růst v prvních šesti měsících života. Tato fáze vyžaduje výživu, která poskytuje vysoký přísun energie a podporu při vývoji přirozené obranyschopnosti. Ve věku 10 měsíců váží malý pes dvacetinásobek své hmotnosti při narození.

 

Kostra psa